Zemětřesení na Haiti

13. ledna 2010 v 20:15 | Enili

Po zemětřesení na Haiti panuje chaos, obětí budou tisíce

Karibský ostrovní stát Haiti zasáhlo v úterý silné zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály. Otřesy zpustošily dvoumiliónové hlavní město Port-au-Prince. Počet obětí zatím není znám, ale odhaduje se, že půjde do tisíců. Podle CNN jde o nejhorší zemětřesení v historii země.
Vlajka Haiti

Haiti

Rozloha - 27 750 kilometrů čtverečných
Počet obyvatel - 8,925 miliónu obyvatel (odhad z roku 2008)
Hlavní město - Port-au-Prince (1,721 milionu obyvatel; odhad 2008)
Etnické složení - 95 procent černoši, pět procent mulati a běloši
Oficiální jazyk - francouzština (kreolizovaná forma)
Prezident - René Préval, od května 2006
Premiér - Jean-Max Bellerive, od listopadu 2009

Bývalá francouzská kolonie; která vyhlásila nezávislost v lednu 1804, se nachází v západní části ostrova Haiti (Hispaniola) ve Velkých Antilách v Karibském moři; na západě sousedí s Dominikánskou republikou. Chudá země je zmítána častými nepokoji a bouřemi i převraty. Proto jsou v zemi rozmístěny jednotky OSN.

Jde o nejchudší americkou zemi a jednu z nejchudších zemí světa. Skoro čtyři pětiny Haiťanů mají na den méně než dva dolary, přičemž více než polovina populace musí vystačit dokonce s méně než jedním dolarem na den. Inflace v roce 2008 činila 10,1%, HDP se v témže roce odhadovalo na 11,5 miliardy dolarů (přibližně 208 miliard Kč).
Dnes 7:05 - Port-au-Prince
(Aktualizováno: 13:03 )
"V troskách jsou pohřbeny stovky a možná tisíce lidí," uvedl podle agentury Reuters zaměstnanec americké charitativní organizace Food for the Poor. Jeho slova potvrdil zástupce organizace Catholic Relief Service Karel Zelenka. "Musí tu být tisíce mrtvých, bude trvat nejméně dva nebo tři dny, než lidé zjistí, co se stalo," řekl Skynews. Pak se telefon odmlčel. Rozsah katastrofy je podle něj šokující. Katastrofa postihla tři milióny z devíti miliónů obyvatel státu.
Reportáž z otřesy postiženého Haiti
Lidé volali Ježíše a utíkali na všechnny strany.
FOTO: ČTK/AP
Čísla obětí nejsou známa. Podle svědků mrtví leží v ulicích Port-au-Prince mezi troskami. Záchranná služba nefunguje. Objevují se však první počty nezvěstných. Francouzská tisková agentura AFP uvedla, že je nezvěstných dvě stě turistů z hotelu Montana, který se zřítil.
"Víme, že v hotelu bylo 300 lidí, když se zřítil. Jen sto se jich dostalo ven, takže máme velké obavy," uvedl pracovním francouzského ministerstva Alain Joyandet s tím, že v hotelu bývají turisté a Francouzi pracující na Haiti.
Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc postiženému Haiti. Lidé mohou přispívat na konto SOS Haiti 4095 4095/0300
Organizace věnovala na rychlou pomoc 300 000 korun ze svého humanitárního fondu.
Charita Česká republika vyhlásila na pomoc Haiti veřejnou sbírku a otevřela sbírkový účet číslo: 35-1868350237/0100 u Komerční banky, VS 99999. Do sbírky je možné přispět také odesláním třicetikorunové DMS HAITI na číslo 87 777.
Také organizace ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředků na účet o.s. ADRA č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777
Nezvěstní jsou i australští humantitární pracovníci. Stovky nezvěstných jsou i mezi pracovníky OSN, kterých v chudé zemi zmítané nepokoji a převraty působí tisíce.
Jedna ze zničených budov.
/
Jedna ze zničených budov.
FOTO: ČTK/AP
Zřítila se i jedna budova Citibank, kde je nezvěstných 12 lidí. Spadla také nemocnice ve čtvrti Pétionville a trauma centrum Trinity s šedesáti lůžky. Z pod trosek je slyšet křik o pomoc a pláč.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Ničivé zemětřesení na Haiti. Zdroj: ČTK

Postiženy byly budovy OSN

"Hlavní budova, kde sídlilo vedení sil OSN (MINUSTAH), se zřítila," uvedl Alain Le Roy, který velí v zemi zmítané chudobou a násilím modrým přilbám. "Víme, že jsou oběti, ale neznáme jejich počty," dodal pro agenturu AP.
V pětipatrové budově obvykle bývá 200 až 250 lidí. Mezi pohřešovanými je také nejvyšší velitel operací MINUSTAH Hedi Annabi, který byl v době zemětřesení v budově. Trosky prohledávají vojáci mise, avšak podle Alaina Le Roye se zatím nepodařilo zachránit nikoho.
Záchranáři pomáhají zpod trosek vytáhnout jednoho ze zraněných
/
Záchranáři pomáhají zpod trosek vytáhnout jednoho ze zraněných.
FOTO: Reuters
Druhá budova mise OSN, která leží poblíž letiště a slouží jako logistická základna, byla poškozena jen lehce. Vážně byly poškozeny i další budovy OSN, například Programu pro rozvoj, odkud je hlášeno i mnoho zraněných.

Ohromující rozsah katastrofy

Port-au-Prince pokryl prach z trosek. Vážně poškozen byl prezidentský palác, i když prezident se ženou vyvázl nezraněn, a budovy několika ministerstev. Poničena je katedrála. Zřítilo se několik hotelů, obchodů, kancelářských budov. Lidé oběti i zraněné vyhrabávají z pod trosek holýma rukama za svitu baterek. Nefunguje elektřina ani telefony. Neteče ani voda. Objevily se i první případy rabování.
Sesul se také svah, na kterém stál jeden ze slumů a jednotlivé domky jsou navršeny přes sebe. Zraněných jsou stovky ne-li tisíce. Na pomoc však čekají marně. "Místní nemocnice si s tak obrovským počtem zraněných nemohou poradit," říká lékař a někdejší senátor Louis-Gérard Gilles. "Nezbývá nám než se modlit."
,
/
FOTO: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Zemětřesení podél zlomu

Otřesy začaly v 16:53 odpoledne místního času (22:53 SEČ), první měly podle některých informací sílu 5,9 stupňů, další sedm. Nejsilnější trval 35 sekund. Epicentrum otřesů bylo asi 15 kilometrů jihozápadně od metropole. Následných otřesů bylo 28, nejsilnější z nich měl 5,7 stupně podle Richterovy škály, dvanáct z nich mělo sílu nejméně pěti stupňů.
"Je 20:44 a pořád cítíme otřesy," uvedl manager hotelu Oloffson v Port-au-Prince. Zemětřesení pocítili i lidé na 200 kilometrů vzdálené Kubě, na Bahamách i na většině dalších karibských ostrovů.
Ve zřícených budovách propukají požáry.
/
Ve zřícených budovách propukají požáry.
FOTO: Reuters
Zemětřesení nastalo podél zlomu, který je údajně odpovědný za sedm velkých otřesů mezi lety 1618 a 1860, řekl Harley Benz z Amerického ústavu pro geologický průzkum
Poslední silné zemětřesení, které země zaznamenala, bylo v roce 1946, tehdy postihlo sousední Dominikánskou republiku. Ta leží s Haiti na společném ostrově Hispaniola.Tehdy zemětřesení o síle 8,1 stupně zabilo 1790 lidí.

Pomoc na cestě

USA už slíbily zemi rozsáhlou pomoc, vyslány budou civilní i vojenské týmy záchranářů. Hlavním úkolem bude zajistit vodu a sanitaci. Haiti je nejchudší zemí na západní polokouli. Francie vyslala na Haiti dvě letadla se záchranáři. Komplikací může být, že na letišti zemětřesení zničilo řídící věž. Pomoc už vysílá Velká Británie a Venezuela.
/
aš, Novinky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 13. ledna 2010 v 22:52 | Reagovat

Je to až k nevíře jak příroda změní životy lidí.Kolik bolesti a strádaní všemu živému během chvilky.

2 tetkapernikarka tetkapernikarka | Web | 13. ledna 2010 v 23:01 | Reagovat

Je to strašné neštěstí.Během chvilky je všechno úplně jinak.

3 Romi Romi | Web | 14. ledna 2010 v 8:13 | Reagovat

Emi to je zase jednou neštěstí. Taková krásná země svou přírodou, ale chudá...Viděšla jsem to včera ve zprávách ty děti, lidi co nemají kde bydlet, zraněné..no síla:(

4 Hanča Kdovíková Hanča Kdovíková | Web | 14. ledna 2010 v 8:30 | Reagovat
5 Jarka Jarka | Web | 14. ledna 2010 v 9:19 | Reagovat

Emilko je toho plné rádio i televize. Je to velmi chudá země, která si s takovou katastrofou neporadí sama, dobře, že lidé na světě nejsou lhostejní.

6 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 14. ledna 2010 v 9:28 | Reagovat

Je to hrozné, je mi těch lidí moc líto.

7 pardubickemaminky pardubickemaminky | 14. ledna 2010 v 12:44 | Reagovat

[3]: Romi, taky mě ty obrázky zasáhly, opravdu strašné... hrozný to tam bylo předtím a teď ještě víc. Když jsem to včera četla na novinkách.cz tak tam byla diskuze a jak jsem tak pročetla prvních pár příspěvků (většinou vymazaných protože porušovala morální pravidla, lidi jsou hnusný), tak tam byl jeden, taky dost silný, ale až večer, když říkali, že je to chudá země, kde lidi nedělají nic jinýho, než mezi sebou bojují, překročit mrtvolu na ulici je prý normální, zplundrovaná země, zplundrovaný ráj, hrůza... až večer mi to rčení došlo. Znělo, snad mi prominete..."na pos...ého i hajzl spadne" Tak to si budu od včerejška pamatovat i s tím morbidním vysvětlením. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama